كرسی های آزاد اندیشی را چقدر جدی گرفته ایم

تاریخ:یکشنبه 30 مهر 1391-05:08 ب.ظ

میتوان در نگاهی اجمالی به بیانات امام خامنه ای(مدظله العالی) یک نقشه راه برای برگزاری این کرسی های آزاد اندیشی ترسیم نمود...

کرسی های آزاد اندیشی را چقدر جدی گرفته ایم؟

میتوان در نگاهی اجمالی به بیانات امام خامنه ای(مدظله العالی) یک نقشه راه برای برگزاری این کرسی های آزاد اندیشی ترسیم نمود.

تعریف:

رهبر عزیزمان بسیار شفاف و واضح در سال 81 در دیدار اعضای انجمن اهل قلم فرق آزاد اندیشی و بی بندوباری را بیان نموده اند تا کسی نتواند حتی اندکی سوء برداشت نماید.

"آزاداندیشى یک حرف و بى‏بندوبارى یک حرف دیگر است. آزاداندیشى این است که شما در حرکت به سمت سرزمین هاى ناشناخته معارف، خودتان را آزاد کنید، بروید، نیروها و انرژی هایتان را به‏کار بیندازید و حرکت کنید؛ اما معناى بى‏بندوبارى این است که در حرکت به سمت قله یک کوه، اصلاً اهمیت ندهید که از کدام راه بروید. نتیجه این مى‏شود که از راهى مى‏روید و به نقطه‏ اى مى‏رسید که نه راه پیش دارید و نه راه پس و فقط راه سقوط دارید! در کوهنوردى، آنهایى که اهل رفتن به ارتفاعاتند، این را کاملاً تجربه کرده‏اند."

ضرورت:

مقام معظم رهبری، سال 81 تاکید نمودند که " امروز ما احتیاج مبرمى داریم به این‏که تفکّر آزاداندیشانه – که با آن فرهنگ و علم تولید خواهد شد و گسترش و توسعه واقعى پیدا خواهد کرد – در جامعه رشد پیدا کند و بتواند استعدادهاى افراد را به سمت خود جذب نماید."

همچنین در جمع اساتید دانشگاه در سال 88 به این نکته اشاره و چنین بیان داشتند:

"اگر چنانچه بحث‌هاى مهم تخصصى در زمینه‏ سیاسى، در زمینه‏ هاى اجتماعى، در زمینه‏ هاى گوناگون حتّى فکرى و مذهبى، در محیط‌هاى سالمى بین صاحبان توان و قدرت بحث مطرح بشود، مطمئناً ضایعاتى که از کشاندن این بحثها به محیط هاى عمومى و اجتماعى ممکن است پیش بیاید، دیگر پیش نخواهد آمد. وقتى که با عامه‏ى مردم، افراد مواجه می‌شوند، همه نمی‌توانند خودشان را حفظ کنند. مواجهه‏ با عامه‏ مردم، انسان ها را دچار انحراف ها و انحطاط ها و لغزش‌هاى زیادى می‌کند."

هدف:

در بیانات سال81 در دیدار اعضاى انجمن اهل قلم، هدف از برگزاری کرسی های آزاد اندیشی را چنین بیان فرمودند:

"ما باید این تجربیات ناشى از مباحثه و گفت و گوى سالم و محترمانه و شجاعانه را به‏ صورت تجربه‏ هاى انباشته‏اى درآوریم تا بتوانیم از آنها استفاده کنیم و علم را بارور نماییم."

سال81 در پاسخ به نامه جمعى از دانش آموختگان و پژوهشگران حوزه علمیه:

"بى‌شک آزادیخواهى و مطالبه فرصتى براى اندیشیدن و براى بیان اندیشه توأم با رعایت «ادب استفاده از آزادى»، یک مطالبه اسلامى است و «آزادى تفکر، قلم و بیان»، نه یک شعار تبلیغاتى بلکه از اهداف اصلى انقلاب اسلامى است."

 

خط قرمزها مشخص میشود:

سال81 در پاسخ به نامه جمعى از دانش آموختگان و پژوهشگران حوزه علمیه در مورد کرسی‌های نظریه‌پردازی  خط قرمزها و باید ها و نبایدها را  گوشزد می فرمایند:

"نباید از «آزادى» ترسید و از «مناظره» گریخت و «نقد و انتقاد» را به کالاى قاچاق و یا امرى تشریفاتى، تبدیل کرد چنانچه نباید بجاى مناظره، به «جدال و مراء»، گرفتار آمد و بجاى آزادى، به دام هتاکى و مسئولیت گریزى لغزید. آن روز که سهم «آزادى»، سهم «اخلاق» و سهم «منطق»، همه یکجا و در کنار یکدیگر اداء شود، آغاز روند خلاقیت علمى و تفکر بالنده دینى در این جامعه است و کلید جنبش «تولید نرم افزار علمى و دینى» در کلیه علوم و معارف دانشگاهى و حوزوى زده شده است. "

مجریان اصلی چه کسانی هستند؟

بیانات دانشگاه سمنان85

"باید راه آزاد اندیشى و نوآورى و تحول را باز گذاشت، منتها آن را مدیریت کرد تا به ساختارشکنى و شالوده‏شکنى و بر هم زدن پایه‏هاى هویت ملى نینجامد. این کار، مدیریت صحیح لازم دارد. چه کسى باید مدیریت کند؟ نگاه ها فوراً مى‏رود به سمت دولت و وزارت علوم و…؛ نه، مدیریتش با نخبگان است؛ با خود شماست؛ با اساتید فعال، دانشجوى فعال و مجموعه‏هاى فعال دانشجویى."

نکته ای مهم که باید مد نظر بماند:

جوگیر نشوید. بحث درست بکنید، بحث منطقى بکنید. سخنى را بشنوید، سخنى را بگوئید

در دیدار با نخبگان سال 88 چنین می فرمایند:

"آنى که کمک میکند به پیشرفت کشور، آزادى واقعىِ فکرهاست؛ یعنى آزادانه فکر کردن، آزادانه مطرح کردن، از هو و جنجال نترسیدن، به تشویق و تحریض این و آن هم نگاه نکردن. یک وقت شما یک حرفى میزنید، ناگهان مى‌بینید همه‌ى ناظران سیاسى جهان که وجودشان انباشته‌ى از پلیدى و خباثت است، براى شما کف میزنند. به این تشویق نشوید. به قول رائج بین جوان ها، جوگیر نشوید. بحث درست بکنید، بحث منطقى بکنید. سخنى را بشنوید، سخنى را بگوئید؛ بعد بنشینید فکر کنید. این همان دستور قرآن است. «فبشّر عباد. الّذین یستمعون القول فیتّبعون احسنه». سخن را باید شنفت، بهترین را انتخاب کرد. والّا فضاى جنجال درست کردن، همین میشود که دیدید. جنجالِ قبل از انتخابات، بعد از انتخابات، انعکاسش میشود."

 

نتایج کرسی های آزاد اندیشی و جنبش آزاد اندیشی در جامعه چیست؟

در این چند سطر سعی شده است تا در حد توان به نتایج برگزاری کرسی های آزاد اندیشی پرداخته شود.بی تردید مزایای فراوان آن باعث شده است تا رهبر عالیقدر جهان اسلام با این صراحت بر روی این موضوع تاکید بنمایند.

نتایج این جنبش بزرگ را می توان چنین برشمارد:

1-        یکی از مزایای آن مدیریت اندیشه ها در جهت تبیین مبانی فکری و معرفتی است.آن هم در تمام زمینه های اجتماعی سیاسی عقیدتی و...

2-        یکی از حربه های دشمن برای محکوم کردن اسلام و نظام دینی، عدم پذیرش نظرات مخالف است.برگزاری کرسی های آزاد اندیشی این تفکر را از بین برده و محیطی شفاف  و بدور از اتهام را برای نقد و مناظره ایجاد میکند.

3-       نظام جمهوری اسلامی به واسطه پشتوانه عقلی و معرفتی محکم و عمیق،و با توجه به ایدئولوژی بی نقصی که داراست؛ هیچ مشکلی در برابر اندیشه های مخالف ندارد و قدرت پاسخگویی به نظرات مختلف را دارد. میتوانیم با برگزاری کرسی ها، این قدرت را به عرصه ظهور برسانیم

4-       آشنایی با مبانی فکری نظام جمهوری اسلامی.مبانی فکری که متاسفانه در معرض تبلیغات و هیاهوی پوچ تبلیغاتی، مورد غفلت واقع شده و باورهای ما را به ظواهری ساده و بی عمق مبدل ساخته است.

5-       مقابله با دسیسه دشمن در بزرگنمایی و کوچک نمایی مبانی دینی که یکی از اصول براندازی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.به نحوی که حرام را حلال و حلال را حرام جلوه نموده؛ باطل را حق و حق را باطل نشان میدهند.دسیسه ای که متاسفانه قربانیان فکری زیادی را گرفته است.

6-       ایجاد فرهنگ منطق گرایی و مستدل سازی باورها در جوانان.

7-       متمایز نمودن دین حداکثری از دین حداقلی.

8-       تفکیک سازی حق از باطل.متاسفانه دشمن بسیار مدبرانه در بسیاری از حوزه های فکری و عقیدتی حق و باطل را چنان درهم آمیخته که بسیاری از جوانان را دچار توهم های فکری و روآوردن به مغالطه گری نموده است. اما به فرمایش امام خامنه ای (مدظله العالی) در نقد و بررسی که منطق و استدلال وجود داشته باشد حق همیشه پیروز است زیرا باطل مستدل نیست.

9-       توسعه علمی یکی از مهمترین اثرات کرسی های آزاد اندشی است. به طوری که برای رسید به هدف اصلی جنبش نرم افزاری و تولید علم در جامعه نیازمند نقد منصفانه و به اشتراک گذاشتن آراء،هم اندیشی و هم افزایی فکری در فضایی به دور از هرگونه تشنج، مغالطه و هوچی گری هستیم.همچنین این کرسی ها در جامعه روحیه تحول و خلاقیت را افزایش داده و نوآوری به شیوه ای کاملا منطقی و مستدل را گسترش میدهد.داشتن روحیه خلاق و فعال، یکی از نیازهای مهم جوامع علمی و دانشگاهی و حوزه های علمیه ماست تا از رکود فکری و معنوی رهایی یافته و در فضایی سالم به تولید علم و معرفت بپردازیم.

آسیب شناسی کرسی های آزاد اندیشی

باتوجه به حساسیت موضوع کرسی های آزاد اندیشی که رهبر فهیم، فرزانه و حکیم جهان اسلام امام خامنه ای(مدظله العالی) تاکید نمودند باید به آسیب شناسی این موضوع پرداخته شود.به نظر نویسنده هرچه زودتر باید اساس نامه، آیین نامه ای برای برگزاری این کرسی ها در مراکز علمی و دانشگاهی و حوزه های علمیه تدوین شده و همه طالبان حقیقی علم را در تکاپوی این جریان بزرگ فکری قرار داد. دغدغه سازی و ایجاد انگیزه مسئله بسیار مهمی است که بررسی آن، در این گفتار نمی گنجد اما اگر بخواهیم به طور اجمالی به آن بپردازیم می توان چنین بیان نمود که با توجه به حرکت سریع جوامع در همه زمینه های فکری – معرفتی و علمی، جامعه نیاز مبرم به این جنبش بزرگ دارد. تبیین این موضوع برای جوانان و اقشار مرتبط حائز اهمیت است. این بحث نباید مانند جنبش نرم افزاری به کندی جلو برود البته خود مقام معظم رهبری به این نکته اشاره نمودند که این حرکت عظیمی که در چند سال اخیر در زمینه تولید علم به راه افتاده است نتیجه همان جنبش نرم افزاری است ، که جدی گرفته شد و هنوز هم جای کار دارد.

با توجه به تعریف کرسی های آزاد اندیشی و جنبش آزاد اندیشی میتوان به چند آسیب مهم به طور اجمال اشاره نمود.

-          با نگاهی به واژه آزاد اندیشی می توان آن را به دو کلمه کلیدی آزاد+ اندیشه تقسیم نمود.این دو کلمه در جایگاه خود به تنهایی محور بسیاری از مسائل و معرفت های بشری هستند.در برگزاری این کرسی ها باید دقت نمود که قسمت دوم کلمه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ما به دنبال اندیشه آزاد بی قید نیستیم.اندیشه ای که فکر و روح انسان را مسموم کند.آزاد اندیشی با احساسات و تعصبات بیجا و خط فکری مغرضانه نه تنها حقایق را روشن نمی کند که گرد توهم و شبهه افکنی را در فضای فکری جامعه پراکنده می نماید.

-           فضای برگزاری این کرسی ها باید به دور از تاثیرپذیری از جریان های فکری خاص و انحرافی و یا حتی حزب خاصی ، اجازه نقد و بررسی منصفانه و متعهدانه را در چارچوب عقل، منطق و دین به دنبال داشته باشد.

-          یادمان باشد که برای رسیدن به سعادت حقیقی تکیه بر عقل به تنهایی کافی نیست.عقل و وحی دو عنصر مهم در رسیدن به اصل حقایق بوده و هست.در این کرسی ها صرفا پرداختن به دلایل عقلی نمی تواند راه گشا باشد و مطمئنا فضایی آلوده به شبهه را به دنبال خواهد داشت.چه در مسائل عقلی چه در مسائل اخلاقی و اجتماعی .

-          برگزاری این کرسی ها و اجازه ظهور و بروز شبهه در بحث ها نیازمند وجود کارشناسان خبره و متعهد در جلسه می باشد.تشکیل تیم های چند نفره متشکل از کارشناسان خبره و با تجربه در برگزاری این کرسی ها به عنوان اولین قدم، مهم و اساسی است.

-          کرسی های آزاداندیشی نباید محدود به حوزه خاصی مثلا سیاست شود.همانطور که مقام معظم رهبری(مدظله العالی) به این نکته توجه نمودند می توان در مسائل اجتماعی، سیاسی، عقیدتی، اخلاقی، هنری، حکومتی و ...به برگزاری این جلسات پرداخت. شبهات را پاسخ داد و توهمات ناشی از تبلیغات سوء دشمن را برطرف نمود.محدود کردن آن در یک حیطه باعث منفعل نمودن جنبش آزاداندیشی میشود.

-          نتایج مناظرات و نقدها باید طبقه بندی شده و به صورت بروشور، مجله و یا هر رسانه قابل دسترس دیگری به مخاطبان ارائه شود.این کار باعث ترویج و تشویق اندیشیدن و خلاقیت فکری شده و در جامعه نوعی حرکت فعالانه فکری- معرفتی ایجاد می شود.افراد می توانند نظرات را نقد کرده و به راحتی آن را بررسی نمایند. اما مهم نتیجه درست و بهره برداری به موقع و به جا از نتایج است. صرف برگزاری این جلسات، گزارش دهی و نوشتاری نمودن آنها هم ، راه به جایی نمی برد.بررسی های به دست آمده را باید در راستای جنبش نرم افزاری به طور کاملا جدی  پیگیری نمود و نظریه ها و نوآوری ها را در چرخه تولید علم در همه رشته ها اعم از انسانی، تجربی، فنی و...به کار بست.

یا حق

لینک شده در:

تلکس وبلاگستان سایت پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای(مدظله العلی)

رجانیوز

پژواک نیوزنوع مطلب : فرهنگی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
How can we increase our height?
جمعه 17 شهریور 1396 09:08 ق.ظ
I visited several web pages however the audio feature for
audio songs present at this web page is actually superb.
What is distraction osteogenesis?
یکشنبه 12 شهریور 1396 06:03 ق.ظ
What's Happening i am new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely helpful and it
has helped me out loads. I'm hoping to give a contribution & aid other customers like its
aided me. Great job.
BHW
چهارشنبه 23 فروردین 1396 07:45 ب.ظ
Right here is the right web site for anyone who would like to understand this topic.
You know a whole lot its almost hard to argue with you (not that I really would want
to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic that's been discussed for
a long time. Excellent stuff, just wonderful!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo