تبلیغات
انجمن علمی دانشجویی الهیات دانشگاه امام صادق علیه السلام - مطالب آذر 1389

یاران بی نظیر امام حسین

تاریخ:سه شنبه 30 آذر 1389-12:05 ق.ظ

یاران بی نظیر امام حسین

امام حسین علیه‏السلام ویژگی‏ها و خصایصی دارد که برای دیگری در عالم واقع نشده است‌. حتی انبیا نیز در این ویژگی‌ها شرکت ندارند. بعضی از علمای گذشته درباره خصایص حسین علیه‏السلام کتاب‌هایی نوشته‌اند. از جمله خصایص حسین علیه‏السلام اجتماع عده‌ای از اصحاب و یاورانی است که از اولین تا آخرین نفر ایشان گرد هیچ پیغمبر یا امامی جمع‌نشده و نمی‌شود. عده یاران امام حسین علیه‏السلام که در کربلا به اتفاق شهید شدند، هفتاد و دو نفرند که قبل از قضیه کربلا چند نفر کشته شدند. از جمله‌: مسلم بن عقیل، هانی بن عروه و میثم تمار ‌و همچنین عبدالله ابن عفیف را که پس از قضیه کربلا شهید گردیدند باید به آنها ضمیمه کرد.

اما تعداد کسانی که همراه ابی عبدالله بن حسین علیه‏السلام به کربلا وارد شدند، پانصد به بالا ذکر شده حتی بعضی هزار نفر نیز نوشته‌اند که پس از خبر دادن حسین علیه‏السلام ازکشته شدنش کناره گرفتند. از سکینه علیها‏السلام منقول است که وقتی پدرم خطبه خواند و خبر داد که فردا من و هر که همراهم است، کشته می‌شود و هر کس می‌خواهد برود مانعی ندارد؛ دیدم ده نفر ـ ده نفر و حتی بیشتر با هم یا تنها فرار کردند.نوع مطلب : قیام حسینی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

آخرین مناجات حسین بن علی علیه‏السلام

تاریخ:دوشنبه 29 آذر 1389-12:05 ق.ظ

آخرین مناجات حسین بن علی علیه‏السلام

بنابه نقل شیخ الطائفه، شیخ طوسی، در مصباح‏ المتهجد و مرحوم سیدبن طاووس در اقبال، امام حسین بن علی علیه‏السلام در آخرین دقایق زندگیش چشم‏ها را باز کرد و به سوی آسمان متوجه گردید و برای آخرین بار با پروردگار خویش، چنین مناجات و راز و نیاز نمود:


متن مناجات و ترجمه آن

نوع مطلب : قیام حسینی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

عدم سیاست‏زدگی، از صفات مبلغ

تاریخ:یکشنبه 28 آذر 1389-12:54 ق.ظ

عدم سیاست‏زدگی، از صفات مبلغ

* مبلغ زودباور نیست و اگر فاسقی، خبری به او داد بلافاصله ترتیب اثر نمی‏دهد و درباره آن خبر تحقیق میكند.

یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا إِنْ جاءَكُمْ فاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَیَّنُوا أَنْ تُصیبُوا قَوْماً بِجَهالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلى‏ ما فَعَلْتُمْ نادِمینَ «سوره حجرات/آیه 6»

نکته: اگر فاسقی برای شما خبری آورد تحقیق كنید.

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

حضرت ابراهیم و کربلا

تاریخ:یکشنبه 28 آذر 1389-12:47 ق.ظ

حضرت ابراهیم و کربلا

یک زمان عبور حضرت ابراهیم علیه السلام از سرزمین کربلا افتاد. آن حضرت سوار بر اسب بودند، ظاهراً آثار مصیبت‏های سیّدالشهداء بر آن حیوان آشکار شد و صیحه‏ای کشید و با سر به زمین افتاد و بر اثر آن حضرت ابراهیم علیه السلام زمین خورد و سرش شکست. آنگاه برخاسته و بدرگاه خداوند عرضه داشت، بار الها خطائی از من سر زده که اینگونه مجازات می‏شوم؟

جبرئیل نازل شد و عرض کرد: یا ابراهیم از تو گناهی سر نزده است!

لکن هنا یَقتل سِبط خاتَم النَّبیین و خاتَم الوَصیین فسال دمک موافقا لدمه.

چون در اینجا نوه پیامبر آخر الزمان صلی‏الله‏علیه‏وآله و فرزند خاتم الوصیین امیرالمؤمنین علیه‏السلام به شهادت می‏رسد، پس خون تو ریخت تا موافق با خون آن مظلوم شود. آنگاه جبرئیل از مصائب کربلا گفت و حضرت ابراهیم علیه السلام بر مظلومیت فرزندش گریست.[1][1]. کشکول النور ج 1 ص 136نوع مطلب : قیام حسینی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

احیای دین اسلام؛ هدف امام حسین

تاریخ:چهارشنبه 24 آذر 1389-12:07 ق.ظ

احیای دین اسلام؛ هدف امام حسین

می‏توان به واقعه کربلا، از زاویه‏های گوناگون نگریست و آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. با یک نگاه به کتاب‏های تاریخی این نکته مشهود است که عمده آن کتابها، این حادثه را از جنبه‏ای خاص، مورد بررسی قرار داده و سایر جنبه‏ها را فرعی قلمداد کرده‏اند، در حالیکه این نهضت به تعبیر استاد شهید مطهری از پدیده‏های چند ماهیتی و نهضتی متشابه، ذو وجوه، عمیق، چند بعدی، چند جانبه و چند لایه است؛[1] چرا که عوامل متعددی در آن دخالت دارند و علت تفسیرهای مختلف در مورد این قیام نیز محاذی بودن عناصر دخیل در آن است که در آنِ واحد، مقصدها و هدف‏های مختلف داشته است. اصولاً این نکته را باید در نظر داشت که حرکت‏های انسانی عمدتاً چند منظوره است.

برخی علت قیام حضرت را امتناع از بیعت با یزید می‏دانند و بعضی دیگر امر به معروف و نهی از منکر و عده‏ای هم دعوت کوفیان و تشکیل حکومت را علت‏العلل قیام ذکر می‏کنند. مسئولیت اجتماعی در حمایت از امت اسلامی و حفظ کیان اسلام، صیانت خلافت از انحراف‏های امویان، جلوگیری از ظلم و ستم امویان بر امت اسلامی خاصه بر شیعیان، از بین بردن بدعتها و احیای سنت، جلوگیری از محو نام آل الله علیهم‏السلام، جلوگیری از تاراج بیت‏المال مسلمین، عمل به وظیفه شرعی و تکلیف دینی، اتمام حجت و تبلیغ دین و... از دیگر علل و انگیزه‏هایی است که نویسندگان در مورد این حادثه در کتاب‏های خود به آنها پرداخته‏اند.

در یک نگاه کلی و دقیق‏تر، می‏توان تمام انگیزه‏ها و علل و عوامل بر شمرده شده در خصوص قیام امام را در «احیای دین» خلاصه کرد.

عزم امام حسین علیه‏السلام بر احیای دین بود.


[1]. حماسه حسینی، مرتضی مطهری، ج 2 - ص 266 نوع مطلب : قیام حسینی  معصومین 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


  • تعداد صفحات :8
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4  
  • 5  
  • 6  
  • 7  
  • ...  


Admin Logo
themebox Logo